Дейност
Направление I “Подобряване достъпа до заетост”
Дейност 1 – Професионално информиране и консултиране на лица от целевата група.
Описание
Ще бъде предоставено професионално ориентиране и консултиране на лица от целевата група с цел подобряване на достъпа до услуги за кариерно развитие на лица от малцинствата, както и професионално ориентиране и консултиране и на хора от уязвими групи.
Ще бъдат обхванати 60 лица за период от 5 месеца.
Професионалното ориентиране е процес на предоставяне на съдействие на лица, с цел получаване на определени познания и адаптиране на тяхната жизнена философия към изискванията на пазара на труда. Кариерното консултиране се занимава с избора и развитието на дадена професия. Под “кариерно консултиране” се разбира процесът, в рамките на който специализирано лице, наречено кариерен консултант, предлага съдействие в съответствие с ограничена методологична рамка на друго лице (клиент), което получава тази помощ, за да може да вземе добри решения за професионалния си и личен живот.
Чрез професионалното информиране и консултиране ще се подпомогнат 60 броя лица от целевата група да определят своя капацитет, компетенции и интереси, като въз основа на това да вземат решение да повишат професионалните си умения като бъдат информирани за възможности за професионално обучение, както да бъдат подпомогнати да направят ефективен избор на подходящи за тях нови компетенции в рамките на своя капацитет и интереси. Чрез професионално ориентиране, консултиране, анализ и оценка се цели информираност за възможностите, които предлага пазара на труда в населеното място, както и насърчаване към заетост.Всяко лице включено в дейността ще получи Карта за професионално ориентиране по образец, утвърден от НАПОО. Дейността ще се осъществи от Център за информация и професионално ориентиране /ЦИПО/ към „АПОЛИ ИНВЕСТ“ ЕООД.
Очакван Резултат
Като резултат от дейността ще бъдат консултирани 60 лица от целевата група с цел подобряване на достъпа до услуги за кариерно развитие и връщането им обратно към пазара на труда. В процеса ще бъде възможно да се оценят умения, способности и знания, развити в процеса на придобития собствен опит, обучение и работа, да се разбере какво могат да правят лицата и какво може да се подобри, да се разработи и/или определи реалистичен професионален проект в съответствие с нуждите на конкретния пазар на труда, да се насърчи личната автономност, собствената решителност и да се увеличи осъзнатостта за личната самоефективност.
Постигнати резултати
През периода на изпълнение на дейността са консултирани 60 лица от целевата група с цел подобряване на достъпа до услуги за кариерно развитие и връщането им обратно към пазара на труда. Проведени са по 3 броя индивидуални консултации със всяко лице. Изготвени са 60 карти за кариерно консултиране и 60 анкетни карти за обратна връзка на участниците.
Продължителност на дейността – 5 месеца
Дейност
Дейност 2 – Мотивиране за активно поведение на пазара на труда
Описание
Целта на обучението е стимулиране и насочване на лицата от целевата група към придобиване на умения за активно поведение на пазара на труда, включително към придобиване на професионална квалификация и/или заетост.
Мотивационното обучение е насочено към придобиване на умения за ориентиране на пазара на труда и адаптиране към неговите изисквания, за търсене и избор на подходяща заетост. 30 лица от целевата група ще бъдат обучени как да създават успешно документи, чрез които могат да представят ефективно и ясно техните умения и квалификации: Европас автобиография, мотивационно писмо, европейски паспорт на уменията. Обучението ще предостави и информация за каналите за намиране на работа, обучение, както на национално, така и на европейско ниво – трудови борси, бюра по труда, EURES и други.
Дейността ще се осъществи на следните етапи:
1) Етап 1 – Подготвителен (месец 3)
1.1.) Осъществяване на всички организационни и логистични дейности от изпълнителя: наем на зала, осигуряване на информационни и комуникационни материали; осигуряване на мултимедия, озвучаване, флипчарт, екран и др.
1.2.) Осъществяване на широка комуникационна кампания за популяризиране на обучението;
2) Етап 2 – Етап на изпълнение: (месец 4) – провеждане на мотивационно обучение за 30 човека. Целева група на дейността са 30 лица от малцинствата. Те ще придобият умения как да напишат добра автобиография, мотивационно писмо и други приложими документи, необходими при кандидатстване за работа; ще придобият набор от информация как да се подготвят и представят успешно на предстоящи интервюта за работа. Те ще бъдат осведомени относно информационните канали за търсене на подходяща заетост и продължаване на образованието.
3) Етап 3 – Заключителен етап: Сертифициране на участниците.
Очакван Резултат
Предвидените резултати от тази дейност са:
– Организирано и осъществено двдневно мотивационно обучение;
– Обучени и мотивирани 30 лица от целевата група;
– Придобити знания от страна на лицата относно създаване на автобиография, мотивационно писмо, европейски паспорт на уменията; каналите за търсене на подходяща заетост и продължаване на образованието; практически съвети за явяване на интервю; набор от информация за настоящата ситуация на пазара на труда.
Постигнати резултати
– изготвена програма за провеждане на двудневно мотивационно обучение- 1 бр – присъствени списъци от проведеното обучение – 1 бр. – сертификати от преминатото мотивационно обучение – 30 бр. – материали от проведеното мотивационно обучение – снимки от проведеното мотивационно обучение – проведена процедура за доставка на материали и консумативи- 1 бр. – проведена процедура за превозвач – 1бр. – сключен договор за доставка на материали и консумативи- 1 бр. -сключен договор за превоз -1 бр. – граждански договор за провеждане на обучение – 1 бр. – изготвен отчетен доклад от провеждащите обучението – 1 бр.
Продължителност на дейността – 2 месеца
Дейност
Дейност 3 – Предоставяне на обучения за придобиване на професионална квалификация.
Описание
Целта на обучението е повишаване на професионална квалификация или придобиване на нова.
Обученията ще се извършат в съответствие с нуждите на работодателите, като 30 безработни и неактивни роми ще преминат обучение за придобиване на професионална квалификация по професия „ Озеленител“ с код 622020, специалност „Парково строителство и озеленяване“, код 6220202. , II СПК. Продължителността на обучението ще бъде за част от професия с продължителност не по-малко от 300 учебни часа и успешно завършилите ще получат Удостоверение за професионална квалификация (номенклатурен номер 3-37)
Дейността ще се осъществи на следните етапи:
1) Етап 1 – Подготвителен (месец 5)
1.1.) Осъществяване на всички организационни и логистични дейности от изпълнителя: наем на зала, осигуряване на информационни и комуникационни материали; осигуряване на мултимедия, озвучаване, флипчарт, екран и др.
1.2.) Осъществяване на широка комуникационна кампания за популяризиране на обучението;
1.3) Подбор на лицата които ще се включат в обучение за професионална квалификация. Набирането на лицата от целевата група ще се осъществи с подкрепата и помощта на общностните модератори, назначени в “Център за социално-икономическо интегриране на маргинализирани общности”, които ще координират с ДБТ и Дирекция социално подпомагане, асоциирани партньори по проекта.
2) Етап 2 – Етап на изпълнение: (месец 6-8) – Целева група на дейността са 30 лица от малцинствата. Те ще придобият знания и умения, необходими за работа по дадената специалност;
3) Етап 3 – Заключителен етап: Сертифициране на участниците, успешно преминали обучението ще получат документ Удостоверение, удостоверяващ съответната квалификация.
Очакван Резултат
Предвидените резултати от тази дейност са:
– Организирано и осъществено обучение за професионална квалификация;
– Обучени 30 лица от целевата група;
– Придобити знания и умения за съответната специалност;
– Сертифициране на успешно преминалите курса на обучение;
В допълнение може да се посочи, че изпълнението на тази дейност от проекта ще допринесе за преодоляване на структурните предизвикателства пред българския пазар на труда. МЕДИЦИНСКИ ЦЕНТЪР I – Д-Р АЛ.ВОЙНИКОВ-ГУЛЯНЦИ ЕООД, работодател по проекта ще осигури субсидирана заетост на 30 лица, преминали предвидените обучения, с което ще бъдат затвърдени и надградени придобитите знания и умения чрез тяхното прилагане в реална работна среда и по този начин ще се допринесе за тяхната устойчивост и развитие.
Очакваните резултати от дейността, съпоставени с описаното в раздел 1 и раздел 12 кореспондират с и са в пълно съответствие на заложените цели на проекта и индикаторите за изпълнение и резултат.
Постигнати резултати:
– изготвен Индикативният план – график за провеждане на обученията и практиката- 1 бр – изготвена и проведена процедура за подбор на лицата – 1 бр. – проведено обучение по теория с 30 лица – проведена практика сс 30 лица – присъствени списъци от проведените обучения и практика през месец август и септември – 2 бр. – проведени изпити по теория и практика – Удостоверения на завършилите курса – 30 бр. – анкетни карти за обратна връзка на участниците – 30 бр. – изготвени отчетни доклади от обучителите – 3 бр.
Продължителност на дейността (месеци): 4
Дейност
Дейност 4 – Насърчаване на самостоятелна заетост
Описание
Целта на дейността е да се предостави информация за подкрепа на предприемачеството и самостоятелната заетост: създаване на работни места, развиване на умения,
предоставяне на възможност на безработни и хора в неравностойно положение да участват пълноценно в обществения и икономическия живот. С изпълнението на тази дейност се постига и общата цел на проекта повишаване качеството на живот, социалното включване и намаляване на бедността, както и до трайната интеграция на най-маргинализираните общности, включително ромите чрез реализацията на комплексни мерки и прилагането на интегриран подход. Специфичната цел е обучаемите лица да получат основни познания и умения в предприемаческата дейност, с оглед стартиране на самостоятелна стопанска дейност.
Дейността ще бъде изцяло извършена от екипа на СНЦ “Виа Хуманика”. Обученията ще бъдат с обща продължителност 40 /учебни часа/- 30 теория и 10 практика .
Етапите за изпълнение на дейността включват:
Етап 1: Организационни дейности по провеждане на обучението /месец 7-8/
Етап 2: Провеждане на обучението /месец 8-10/
По време на обученията ще бъде изготвено портфолио на всеки участник с включени тестове, примерен бизнес план на обучаемия като разработка на идеята, задавани въпроси по време на обучението, сертификат.
Очаквани резултати:
Проведени обучения, свързани с развитието на предприемачески, управленски и бизнес знания и умения и разработване на бизнес идеи и бизнес планове за управление на самостоятелна стопанска дейност (специализирани обучения) за 20 бр. лица от целевата група. 2. Издадени сертификати на успешно преминалите обученията лица. 3. Изготвени 20 бр. индивидуални портфолиа на участниците в обученията. 4. Придобити следните знания от обучените лица: – същността на предприемачеството и съдържанието на предприемаческия процес; – ролята и задачите, които МСП решават; – същността на съвременния мениджмънт, неговата роля и задачи; – основните функции на управление, като съставни елементи на управленския процес; – особености на управлението на МСП; – специфични познания и отношение към опазването на околната среда и подкрепа за зелен растеж, интегриране на изискванията за опазване на околната среда, ресурсната ефективност, смекчаването на изменението на климата и адаптацията към него, устойчивостта на природни бедствия, както и превенцията и управлението на риска на хоризонтално ниво; 6. Придобити следните умения от обучените лица: – анализиране на идеи за нов бизнес и открояване на печелившата идея; – изготвяне на основните раздели на бизнес плана и връзка между тях; – анализиране на практически примери за / не / успешното управление на фирма; – открояване на различията в изискванията към управлението на големите фирми, МСП и съответните им управленски методи. – отношение към околната среда и екологията.
Постигнати резултати
Чрез ЦСИИМ гр. Гулянци бяха насочени 20 лица и се включиха в бучения свързани с развитието на предприемачески, управленски и бизнес знания и умения и разработване на бизнес идеи и бизнес планове за управление на самостоятелна стопанска дейност, които се осъществиха от партньора Сдружение с нестопанска цел “Виа Хуманика”. Обученията се проведоха на 4 групи по предварително изготвена Програма. За всеки един от участниците в обученията бяха осигурени материали и консумативи, с оглед обезпечаване на обучителния процес.Участниците попълниха присъствени списъци и работиха по темите от Програмата. Всички лица пулучиха сертификати за проведените курсове. За изпълнение на дейността бяха наети 2 обучители които пиредставиха доклади за извършената работа.
Продължителност на дейността – 4 месеца
Дейност
Дейност 5 – Включване в заетост.
Описание
Целта на настоящата дейност е насочена към наемането на лица от целевата група, роми и лица в неравностойно положение на пазара на труда и други социално изключени лица за срок до 12 месеца е задължителна дейност и е в пълно съответствие със заложените обща и специфични цели в раздел 1.
Дейността ще стартира през 10 месец от план-графика на проекта.
Включването в заетост на лица от ромски произход, преминали обучение за професионална квалификация, ще ги върне към социален живот, ще допринесе за повишаване на техните граждански функции и на техните доходи. В косвен план ще допринесе и до благосъстоянието на техните семейства.
Ромите са с най-висок процент на безработни лица, които нямат стабилен трудов ангажимент. Сред представители на ромската общност най-много са онези, които разчитат на социални помощи и не могат да покрият социалния минимум за оцеляване. На 30 лица от успешно завършилите обучението за професионална квалификация ще им бъде предоставена възможност за професионална реализация, а именно назначаване на работа за 9 месеца в МЦ “Д-р Ал. Войников – Гулянци” ЕООД, работодател по проекта.
Необходимостта от наемането на тези лица е следната:
МЦ “Д-р Ал. Войников – Гулянци” ЕООД е разположен в централната част на град Гулянци. Към сградата на Медицинския център има прилежащи паркови площи. Периметърът на площите е много голям и е трудно поддържането, затова екипа на МЦ взе решение да се включи като работодател в проектно предложение за обучаване на хора за поддръжка на парковата част и включването на 30 лица в заетост. В тези паркови пространства е необходимо да се извършват различни дейности – засаждане на цветя и храсти, косене, поливане, торене, плевене, прекопаване, грапане, аериране, почистване на терени, хербецидиране, оформяне (храсти и дървета), прекопаване и оформяне на лехи, оформяне на тревен бордюр, всекидневно почистване на пространствата за отдих и др.
Дейността ще се осъществи на следните етапи:) Етап 1 – Подготвителен (месец 8) 1.1.) Подбор на лица, които да бъдат наети на длъжност от групата професии „Работници в градинарството“. Селекцията ще се осъществи на база изготвените карти за кариерно развитие и индивидуален профил за определяне на потребностите; с лицата ще бъдат проведени интервюта, където ще могат да използват придобитите умения по време на мотивационното обучение.2) Етап 2 – Етап на изпълнение: (месец 9-20) – Сключване на срочни трудови договори по Чл. 68, ал. 1, т. 1 КТ с лица от целевата група, преминали етапите на идентификация и мотивация, и избрани в рамките на селекцията в подготвителния етап. Включване на целевата група в субсидирана заетост за период от 9 месеца.3) Етап 3 – Заключителен етап (месец 20): Прекратяване на субсидираната заетост, обратна връзка и последващ мониторинг на развитието на лицата от целевата група.След назначаването, специално внимание ще бъде отделено и на въвеждането и ориентирането на новите работници в работата, с цел по-лесната им адаптация, по-бързото достигане на високо ниво на ефективност и по-добрата им мотивация. В тази дейност е много важен подхода при въвеждане в работата, тъй като това ще бъде допълнителна мотивация тези лица повече да не попадат в категорията “неактивни” и “безработни”, а напротив дори да се стремят да напредват в своето професионално развитие.
Важно е при изпълнението на дейността да се спазват инструктажите за безопасни условия на труд, тъй като се работи със специфична техника.
В рамките на трудовата им заетост по проекта, ще бъде изплащано възнаграждение в размер минимум минималния осигурителен праг за длъжността, както и всички полагащи им се по Кодекса на труда допълнителни възнаграждения и обезщетения
Очаквани резултати
– Проведен подбор на кандидатите; – Наети на трудово правоотношение 30 лица в сферата на озеленяването и градинарството за период от 9 месеца; – Поддържане на парковото пространство на МЦ, създаването и експлоатирането на едно озеленено пространство, изисква и неговата правилна поддръжка. Комплексната поддръжка запазва естетиката и здравето на вече изградените зелени площи; – Зелените площи допринасят за чистия въздух и съответно за здравето на хората; – Придобит/обогатен опит и умения от страна на наетите работници в сферата на градинарството. – Изготвен доклад от обратна връзка / последващ мониторинг на лицата от целевата група. Очакваните резултати от дейността, съпоставени с описаното в раздел 1 и раздел 12 кореспондират с и са в пълно съответствие на заложените цели на проекта и индикаторите за изпълнение и резултат.
Постигнати резултати
– проведена процедура за подбор на лица преминали курс за “Озеленител” – сключени договори и изготвени длъжностни характеристики с 30 лица на длъжност “Работник озеленяване” – изготвени присъствени форми за всеки отчетен месец октомври,ноември и декември 2019г и януари , февруари, март, април, май, юни 2020г.
Продължителност на дейността-10 месеца
Дейност
Направление III “Подобряване достъпа до социални и здравни услуги”
Дейност 6 – Подобряване достъпа до и предоставяне на социални и здравни услуги, индивидуални консултации и здравна медиация.
Описание
Целта на дейността е да се постигне напредък в редица конкретни сфери, най-вече в областта на социалното приобщаване, заетостта, борбата с бедността, образованието, здравеопазване, културата и защитата от дискриминация. Решаването на “ромския въпрос” е път към постигане на по-високо равнище на социална сплотеност в българското общество. Интегрирането на ромите е от изключително значение за просперитета на цялото българско общество, за неговата социална и етническа сигурност и просперитет. Заложената дейност произтича от специфичните потребности на целевата група и интегрираните междусекторни услуги.
В ново разкрития по Направление 4 от настоящето проектно предложение, Център за социално-икономическа интеграция на малцинства ще се предоставят услуги свързани с иновативна междусекторна услуга, която обединява комплекс от интегрирани социални, здравни, образователни услуги и мерки за превенция и подкрепа на лица от малцинствата и най-уязвимите общности, живеещи в обособени квартали или в изолирани населени места в общината.
Услугите, които ще се предоставят от персонала на центъра включват:
– Индивидуални консултации за активиране на икономически неактивни лица;
– Предоставяне на психологическа подкрепа;
– Консултации и работа със сътрудник соц. дейности за мотивиране на лица да се включат в пазара на труда;
– Индивидуални консултации за активно включване, подпомагане за оформяне на административни документи пред държавни институции;
– Консултиране за решаване на казуси, свързани с трудови, икономически, социални и други спорове и конфликти.
– Организиране на здравни профилактични прегледи за цялата целева група /160 човека/
– Организиране на здравни беседи и семинари с гостуващи лекари на теми: Здравословен начин на живот; Семейно планиране; Идентифициране на проблеми и грижи, свързани със здравето.
Етапи на изпълнение:
1) Етап 1 – Подготвителен (месец 2-3):
1.1 Изготвяне на вътрешни правила за дейността на Центъра за социално-икономическа интеграция на малцинства
1.2 Изготвяне на индикативен план-график за изпълнение на услугите;
1.3 Изготвяне на програма за организация на мероприятията.
1.4 Изготвяне на информационни материали свързани с подобряване достъпа до социални и здравни услуги – – брошури и флаери.
2) Етап 2 – Етап на изпълнение (месеци 4-20):
2.1 Изпълнение по план-графика на услугите
2.2 Работа в Центъра и на терен с лицата включени в целевата група. Индивидуални и групови консултации за активиране на безработни и неактивни лица;
2.3 Създаване на фокус групи от ромската общност за подпомагане дейността на Центъра. Коментиране на дадени общностни проблеми за превенция и предотвратяване на конфликти.
2.4 Организиране на профилактични прегледи за цялата целева група – немаловажен проблем е липсата на здравна осигуреност сред ромското население поради невъзможност за редовни вноски за здраве, както и поради ниска здравна култура. В допълнение, тъй като много роми не са здравноосигурени, те не могат да ползват здравни услуги, освен в спешни случаи.
3) Етап 3 – Заключителен етап (месец 21):
Обратна връзка и последващ мониторинг на развитието на лицата от целевата група и услугите на Центъра.
В допълнение, нивото на здравна култура на ромите – осведоменост, осъзнаване на проблемите, правата и задълженията в областта на здравеопазването към момента е ниска, особено на местно ниво.
Очаквани резултати
Очаквани резултати от тази дейност са: – Активно участие на местните институции и заинтересовани страни, засилена мобилизация; – създадени 3 бр. фокус групи – младежка, лидерска и женска; – организирани 10бр. групови мероприятия с цел подобряване на здравната, социалната и образователна култура; – Раздадени информационни материали свързани с темата на мероприятието – 1000 бр. брошури, 1000 бр. флаери, 1000бр. дипляни за по-голяма осведоменост; – Проведени профилактични здравни прегледи на цялата целева група 160 лица; – С изпълнението на дейността ще се постигне целта, насърчаване развитието на местната ромска общност, преодоляването на традиционни практики и установяване на подкрепяща среда в рамките на маргинализираните и традиционни групи на ромската общност. – Подобряване достъпа до социални и здравни услуги; – Придобити знания от страна на лицата относно социалните и здравни услуги – права и задължения на лицата.
Постигнати резултати до момента
От периода на стартиране на дейността през ЦСИИМ гр. Гулянци са преминали общо 110 лица до момента. Всички лица са идентифицирани от трудовите медиатори на терен, консултирани са от специалистите към Центъра и са им попълнили протоколи от индивидуални срещи, карти за оценка на потребности, карти за обратна връзка, и карти за участие в дейностите по проекта. Преминали са индивидуални и групови срещи с психолозите и здравния медиатор към Центъра.
Продължителност на дейността – 21 месеца
Дейност
Направление IV “Развитие на местните общности и преодоляване на негативните стереотипи”
Дейност 7 – Инициативи за преодоляване на негативните стереотипи.
Описание
Целта на дейността е преодоляване на негативни обществени нагласи, основани на етнически произход и културна идентичност, както и недопускане на дискриминация. Общностни дейности за промяна на практики, имащи негативно влияние върху етническите малцинства.
Дейността обхваща: Информационни и дискусионни кампании в област Плевен – кръгла маса, информационни и работни срещи, дебати насочени към различни представителите на гражданското общество, част от които представители на общинска администрация, институции и организации, различни граждански структури, частния сектор и други на теми свързани с:
1. Подобряване на механизмите за сътрудничество, диалог и консултации между публичния сектор, ромите и гражданските организации, работещи за интеграция на ромите;
2. Повишаване на административния капацитет и чувствителността на служителите и управленския състав в администрацията на всички нива по отношение правата на малцинствата, въпросите на недискриминацията и общуването в мултиетнична и мултикултурна среда, повишаване на уменията им за формулиране и прилагане на политики за интеграция на ромите. Недопускане на двоен стандарт в прилагането на законите на държавата по отношение на ромите и всички уязвими групи.
Мащабни разяснителни и информационни кампании за повишаване на чувствителността и нетърпимостта към прояви на дискриминация;
3. Засилване работата на местно ниво за повишаване осъзнаването на правата и отговорностите от ромите;
4. Дейности за осведомяване и повишаване на осъзнатостта на общността относно широк кръг теми, които ще подобрят социалната ориентация и ще насърчат визия за собствено бъдеще и проактивно поведение;
5. Дейности за активизиране и организиране на общността за идентифициране на общи проблемни въпроси, адресирането и разрешаването им в партньорство с местните власти;
6. Икономическо развитие, заетост и социално подпомагане.
7. Теми свързани с образование, култура и младежки дейности.
8. Популяризиране на антидискриминационни мерки в българското законодателство и правата на всеки български гражданин.
– изготвяне на информационни материали – брошури, дипляни, стенни и настолни календари с отразени празници.
Етапи на изпълнение:
Подготвителен: Подбор и сформиране на групи за организиране на дискусионния кръг от общинска администрация–I–II проектен месец;
Подготовка на програма за дискусионния кръг–I-II проектен месец; Подготовка на индикативен план-график със събитията свързани с дейността –I–II проектен месец; Процедури за възлагане и сключване на договори с гост лектори I –II проектен месец;
Изпълнителен: Разяснителни, информационни и дискусионни кампании – кръгли маси, информационни и работни срещи, дебати насочени към различни представителите на гражданското общество–III–XXII проектен месец; Работа с дискусионния кръг–II– XXII проектен месец; Фото изложби–XIV проектен месец;
Очаквани резултати
– В изпълнението на дейностите за преодоляване на негативните нагласи ще бъдат включени миниму 100 лица от български и ромски произход; – Ще бъдат формирани 3 бр. клубове за развитие на общността – женски, лидерски и младежки с цел активиране на ромската общност; – Организиране на 3 бр. празници – празник на толерантността – придружен с фото изложба, Васильов ден, Великден – постигане на заложената цел: Популяризиране на културната идентичност на етническите общности. – Повишаване информираността на широката общественост чрез 4бр. статии в местни и национални издания, информационни материали; – Дискутиране на проблеми свързани с ромското население и решения за подобряване на стандарта им на живот; – Проведени информационни кампании за област Плевен свързани с преодоляване на негативните нагласи – 10 бр. информационни срещи х 20 човека, 2 броя работни срещи х 10 човека, 2 бр. кръгли маси х 10 човека. Всяко мероприятие ще е придружено с празнична програма и кетъринг; – Изготвени и раздадени информационни материали свързани с дискутираните теми и календари с празниците; – Постигане на положителна промяна на обществените нагласи към проблемите на най-маргинализираните групи; – Идентифициране на мерки за подобряване социалното включване на маргинализираните общности.
Постигнати резултати до момента
От периода на стартиране на дейността е извършено средното: -Закупи се а 1 бр. мултимедия 1 бр. екран за изпълнение на дейността – визуализация при провеждане на събития и срещи. -Изработени 1000бр. брошури, 1000 бр. дипляни, 500 бр. настолни календари и 500бр. стенни календари -Подготвен и проведен празник “Васильов ден” съвместно с бенефициента Община Гулянци и партньора СУ “Христо Смирненски” гр. Гулянци на 14.01.2020г. -Проведена е информационна среща в гр. Гулянци със представители на целевата група на 04.02.2020г. -Проведена е работна среща с представители на бенефициента Община Гулянци на 05.02.2020г. -Проведена е кръгла маса с представители на партьнорите по проекта на 06.02.2020г. -Сключи се договор за озвучаване,осветление,украса,техн.оборудване за озвучаване за провеждане на събития в гр. Гулянци. -Сключи се договор за кетъринг на мероприятия в гр. Гулянци -Публикува се празнуването на “Васильов ден” в сайта на бенефициента, сайт “Плевен за Плевен” и бюлетин на Община Гулянци.
Продължителност на дейността – 22 месеца
Дейност
Дейност 8 – Разкриване на Център за социално-икономическо интегриране на маргинализирани общности
Описание
Политиките на социално-икономическо включване обхващат всички уязвими общности и индивиди, които имат нужда от подкрепа.
Целта на дейността е необходимостта от разкриване на иновативна услуга за социално-икономическа интеграция, която е обвързана с приоритетите заложени в стратегиите на общинско и областно ниво и плана за интегриране на ромите. Центърът ще се разкрие в общинска сграда и в нея ще се оборудват помещения за екипа. За тази цел е предвидено обзавеждане и оборудване на помещение в което ще се позиционира екип включващ следните длъжности:
– 2 бр. трудови медиатори, 2 бр.психолози, 1 сътрудник социални дейности, 1 здравен медиатор и 2 бр. общностни модератори.
Екипът ще следва да работи по изготвената методика за работа в центъра, както и да предоставя услугите съобразно индивидуалната оценка на потребностите на представителите на целевата група. Като преки потребители от реализацията на проекта се предвижда да бъдат 160 души от малцинствата и от уязвими групи, ползватели на иновативни социални и здравни услуги.
Услугите, които ще се предоставят от персонала на центъра включват: интегрирани междусекторни услуги – социални, здравни, образователни и др.
Етапи на изпълнение:
1) Етап 1 – Подготвителен (месец 1-2):
Подбор на лица, които да бъдат наети на длъжности участващи в екип в Център за предоставяне на услуги за социално-икономическо интегриране на маргинализирани общности. Подбора ще се изпълни от служители на община Гулянци, чрез подбор по документи и интервю с кандидатите.
2) Етап 2 – Етап на изпълнение (месеци 3-21):
Сключване на трудови договори на екипа в Центъра, избрани в рамките на подбора в подготвителния етап. Включване на екипа в субсидирана заетост за период от 21 месеца.
Работа в Центъра и на терен с лицата включени в целевата група. Индивидуални и групови консултации за активиране на безработни и неактивни лица и включването им в обучение за професионална квалификация и субсидирана заетост.
3) Етап 3 – Заключителен етап (месец 22):
Прекратяване на субсидираната заетост, обратна връзка и последващ мониторинг на развитието на лицата от целевата група.
Очаквани резултати
Назначени 8 лица, екип на Център за социално-икономическо интегриране на малцинства. 2. Сключени трудови договори с 8 лица за срок от 21 месеца; 3. Осигурена субсидирана заетост на 8 лица; 4. Създаване на устойчиви работни места в социалната сфера; 5. Подобряване достъпа до заетост, чрез активиране на икономически неактивните лица; 6. Разширен обхват на социалните услуги на местно ниво, чрез включване на иновативни форми на дейности. 7. Постигнат резултат е назначаването на хора от малцинствата които се ползват с авторитет и доверие пред техните общности и активират и мотивират неактивните лица. Очаквания резултат покрива приоритетите на Стратегията и Плана за развитие на социалните дейности и Плана за интеграция на ромите 2015-2020г. в община Гулянци.
Постигнати резултати:
От периода на стартиране на дейността са сключени трудови договори с 8 лица за срок от 21 месеца със съответните длъжностни характеристики. Към момента свободното работно място за здравен медиатор беше обявено в сайта на Община Гулянци, но не са подадени документи за кандидатстване. Ежемесечно се изготвят присъствени форми за персонала на Центъра.Сключиха се допълнителни споразумения със специалистите от ЦСИИМ от 01.01.2020г.
Продължителност на дейността – 22 месеца
Дейност
Дейност 9 – Обзавеждане и оборудване необходимо за разкриването на “Център за социално-икономическо интегриране на маргинализирани общности”
Описание
Целта на настоящата дейност е насочена към осигуряване на необходимата работна среда в “Център за социално-икономическо интегриране на маргинализирани общности” за практическа професионална реализация на наетия персонал. За целта ще бъде подсигурена материално-техническата база чрез закупуване на:
климатик 12 – 4 бр.; 8бр. лаптоп; 8бр. мишка; 3 бр.адаптер UPS;
8 бр. разклонители; 8 бр. офис бюра;8 бр. офис столове; 25 бр. посетителски стол; 1 бр. мобилен телефон; 1 бр. фотоапарат; 1 бр. ламинатор; 3 модула офис мебели; 1 бр. маса заседателна; 4 бр. контейнер с три чекмеджета; 6 бр. флаш памет 64GB; 3 бр. мултифункционално уствойство; 1 бр. проектор; 2 бр.калкулатор; 1 бр. екран прожекционен със стойка; 1 бр. прожекционна маса; 4 бр. закачалка; 8 бр. кош за отпадъци; 1 бр. комплект за офис почистване; 8 бр. чанта за лаптоп; ; 4 бр. корково табло; 1бр.бяла дъска; 2 бр. флипчарт; лазарна показалка-2бр.
Разкриването на иновативна услуга “Център за предоставяне на услуги за социално-икономическо интегриране на маргинализирани общности” е интервенция очертаваща общата картина на икономически и социални проблеми в община Гулянци. С оглед на интегрирания характер на процедурата, дейностите включени в конкретното проектно предложение са подчинени на една цялостна визия за създаване на траен модел за сътрудничество на местно ниво, с участието на всички заинтересовани страни, работещи в тази област. Центърът ще се разкрие в общинска сграда и в нея ще се оборудват помещения за екипа.
Етапи на изпълнение:
1) Етап 1 – Подготвителен (месец 1-4):
– Предоставяне на помещение от община Гулянци в което ще се позиционира Центъра.
– Изготвяне на процедура по ЗОП за доставка на оборудване и обзавеждане на Центъра в които ще се извършват всички заложени дейности по проекта с потребителите на услугата.
2) Етап 2 – Етап на изпълнение (месеци 5,6):
– Доставка на обзавеждането и оборудването на Центъра.
– Посоченото оборудване е необходимо за извършване на основните трудовите дейности на назначения персонал и допринасящо за нормално протичане на работния процес в Центъра;
– Работа в Центъра и на терен с лицата включени в целевата група. Индивидуални и групови консултации за активиране на безработни и неактивни лица и включването им в обучение за професионална квалификация и субсидирана заетост,
3) Етап 3 – Заключителен етап (месец 6):
Обратна връзка и последващ мониторинг на развитието на лицата от целевата група.
Очаквани резултати
В резултат от изпълнение на дейността, ще бъде: 1. Закупени и доставени – климатик 12 – 4 бр.; 8бр. лаптоп; 8бр. мишка; 3 бр.адаптер UPS; 8 бр. разклонители; 8 бр. офис бюра;8 бр. офис столове; 25 бр. посетителски стол; 1 бр. мобилен телефон; 1 бр. фотоапарат; 1 бр. ламинатор; 3 модула офис мебели; 1 бр. маса заседателна; 4 бр. контейнер с три чекмеджета; 6 бр. флаш памет 64GB; 3 бр. мултифункционално устройство; 1 бр. проектор; 2 бр.калкулатор; 1 бр. екран прожекционен със стойка; 1 бр. прожекционна маса; 4 бр. закачалка; 8 бр. кош за отпадъци; 1 бр. комплект за офис почистване; 4 бр. корково табло; 1бр.бяла дъска; 2 бр. флипчарт; 2 бр.-лазерна показалка 2. Технически осигурени 8 нови конкурентоспособни работни места на екипа за работа в Център за социално-икономическа интеграция на маргинализирани общности; 3. Поставени стикери на доставеното оборудване в съответствие с всички изисквания за визуализация съгласно Единния наръчник на бенефициенти за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014¬2020. В допълнение може да се посочи, че чрез оборудване на работни места, ще се подпомогне дейността на екипа, ще се ускори успешната им и професионална интеграция в Центъра и ще се осигурят добри и подходящи условия на труд.
Постигнати резултати
-сключен договор за доставка на канцеларски материали – 1бр. – подписан приемо-предавателн протокол канцелария -1бр -сключен договор за доставка на офис обзавеждане – 1бр -подписан приемо-предавателн протокол обзавеждане -1бр -проведена процедура по ЗОП за доствака на офис оборудване . – сключен договор за доставка на офис оборудване – 1бр. – подписан приемо-предавателн протокол оборудване-1бр. Закупени и доставени – климатик 12 – 4 бр.; 8бр. лаптоп; 8бр. мишка; 3 бр.адаптер UPS; 8 бр. разклонители; 8 бр. офис бюра;8 бр. офис столове; 25 бр. посетителски стол; 1 бр. мобилен телефон; 1 бр. фотоапарат; 1 бр. ламинатор; 3 модула офис мебели; 1 бр. маса заседателна; 4 бр. контейнер с три чекмеджета; 6 бр. флаш памет 64GB; 3 бр. мултифункционално устройство; 1 бр. проектор; 2 бр.калкулатор; 1 бр. екран прожекционен със стойка; 1 бр. прожекционна маса; 4 бр. закачалка; 8 бр. кош за отпадъци; 1 бр. комплект за офис почистване; 4 бр. корково табло; 1бр.бяла дъска; 2 бр. флипчарт; 2 бр.-лазерна показалка.
Сключен договор за изработка на информационен сайт за реализацията на проекта
Продължителност на дейността – 6 месеца